sicon4 sicon4 sicon4 imac_fun1 imac_fun1love2 piclove3 love13 love13

مقالات معماري

محبوب کن - فیس نما285 : بازدید
6

رنگ های طبیعت در خانه

مقدمه:
در زندگی پرتلاطم امروزی داشتن آرامش، یکی از نیازهای ضروری انسان عصر حاضر است. همه ما برای یافتن لحظاتی آرام و بدون دغدغه در جست و جو هستیم و گاه نیز فکر می کنیم رسیدن به آرامش روحی و فکری امری محال است. در این دنیای پرتحرک که هر روز در حال تغییر و تحول است، برای ایجاد آرامش و دادن این حس به انسان ها، نیازمند خلق چنین تفکری هستیم که درون خانه به دنبال آسایش و تمرکز فکری باشیم. برای طراحی این چنین محیطی، رنگ، یکی از ضروریات است.

رنگ هاى طبیعت در ما تاثیر گذارند، این آثار به گونه اى ژرف و اجتناب ناپذیر در جان و روح ما جایگزین شده است. به طور کلى رنگ ها به ۲ دسته گرم و سرد تقسیم مى شوند. رنگ هاى گرم انرژى زا، پر حرارت و پر قدرتند و سبب تحریک سیستم عصبى و فشار خون مى شوند….

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥

محبوب کن - فیس نما255 : بازدید
7

شهر و هنر

Hiroshi UNNO
“منتقد هنری ژاپن. متولد سال ۱۹۳۹. فارغ التحصیل در رشته ادبیات از دانشگاه واسدای ژاپن. بعد از یک دوره سر دبیری مجله “تاییو ( خورشید)” بعنوان نویسنده و نقاد هنر قرن بیستم فعالیت می کند. او تا کنون در زمینه تاریخ هنر معاصر بیش از ۱۰۰ کتاب تالیف و دهها کتاب ترجمه کرده است.”
هنر معاصر را می توان هنر شهرها دانست. چرا که هنر معاصر دارای دو ویژگی بارز است، اول اینکه این هنری در ارتباط نزدیک با شهرهای معاصر به وجود آمده است و دیگر آنکه می توان در هنر معاصر شهر مدرن را دید. به عبارت دیگر شهرهای معاصر از طرفی خالق هنر معاصر هستند و از طرفی دیگر در آینه هنرمعاصر نیز تبلور می یابند…

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥

محبوب کن - فیس نما923 : بازدید
11

مجسمه آزادی مسیح در برزیل + عکس

مجسمه مشهوری که در برزیل در شهر Rio de Janeiro قرار دارد و بسیاری از مردم آن را در تلویزیون دیده اند در حقیقت مجسمه مسیح منجی است. این مجسمه با ۱۲۵ فوت ارتفاع در سال ۱۹۲۶ و در ارتفاع ۷۱۰ متری نوک کوه Corcovado ساخته شده است. مجسمه مذکور حالت ایستاده عیسی مسیح را در حالیکه دستان خود را کاملاً باز کرده است نشان می دهد که این حالت نشان دهنده پذیرش همه انسانها در آغوشش است. مجسمه عیسی مسیح نشانه برزیل است که امروزه شهرتی جهانی پیدا کرده است…

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥

محبوب کن - فیس نما434 : بازدید
6

نقش روان شناختی رنگ در معماری

یکی از ملاحظات روان شناختی رنگ که در کاربرد هنری رنگ اهمیت دارد، بررسی تاثیر متقابل رنگ هاست. جلوه یا اثر هر رنگ در کنار رنگ دیگر تغییر می کند. هر رنگ نسبت به دیگری میزان تیرگی یا روشنی ذاتی اش را می نمایاند.
معکوس کردن این ترتیب طبیعى، ناسازگارى رنگى به بار مى آورد. هررنگ داراى سه صفت یا سه بعد دیدارى مستقلا تغیرپذیر است: فام، درخشندگى و پرمایگى.
فام، صفتى از رنگ است که جایگاه آن را در سلسله ى رنگى (از قرمز تا بنفش) معادل با نور طول موج هاى مختلف در طیف مرئى، مشخص مى کند. قرمز، زرد و آبى را فام هاى اولیه مى نامند و چون مبناى سایر فام ها هستند، رنگ هاى اصلى نیز نام گرفته اند. فام هاى ثانویه عبارت اند از: نارنجى، سبز و بنفش که از اختلاط مقادیر مساوى از دو فام اولیه حاصل مى شوند. فام هاى ثالثه از اختلاط فام هاى اولیه و ثانویه به دست مى آیند: زرد- نارنجى (پرتقا لى)، نارنجى- قرمز، قرمز- بنفش (ا رغوا نى)، بنفش- آبى (لا جوردى)، آبى- سبز (فیروزه اى)، سبز- زرد (مغز پسته اى). دوازده فام نام برده را با ترتیبى معین در چرخه ى رنگ، نشان مى دهند….

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥

محبوب کن - فیس نما712 : بازدید
13

هنر رومانسک و گوتیک در معماری

هنر رومانسک

این هنر که دراصل رومى است از سال ۵۰۰ تا ۱۱۵۰ میلادى در بسیارى از کشورهاى اروپا وجود داشته است. درین هنر علاوه بر عوامل اسلامى و ایرانی (بعلت جنگهاى صلیبى) وعوامل بیزا نسى (بعلت تجارت با ببزانس) وعوامل اسپانیائى (بعلت ارتباطات تجاری) وجود داشته است: ازجمله آثارى که به سبک رمانسک ساخته شده میتوان اینها را نام برد:
کلیسای سن امبرو گیو درمیلان- کلیساى وزا له درفرا نسه، کلیساى سن تروفیم درآرل، کلیساى مادلن در وزاله وتا حدودى کلیسای منرال درجزیره سیسیل و کلیساى سن اتین در فرانسه و بسیارى دیگرازعمارات قرون وسطایى آلمان و فرانسه و ایتالیا را میتوان نام برد .
درسبک رما نسک میتوان آثاراشتیاق مذهبى، آزمودن و رو بتکامل رفتن هنرمندان و صنعتگران را احساس کرد… هنررما نسک هنرى است کلیسائى و درهر کشورى بنحوى تجلى کرده است. درمعمارى ایتالیا تحول وتکاملى دربناى طاقهاى هلالى ایجاد گردیده است….

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥

محبوب کن - فیس نما381 : بازدید
8

چگونه خانه خود را بزرگ کنیم؟

دکوراسیون منزل

بسیاری از ما از کوچکی خانه هایی که داریم و آن را مشکلی حل نشدنی می دانیم، گله مندیم. اما باید دانست که راههای وجود دارد که با به کاربردنشان می توان تا حدی از کوچکی فضای خانه کاست. افرادی که خانه هایی به اندازه کوچک یا متوسط دارند، بیشتر سعی می کنند از هر سانتی متر فضای خانه بیشترین استفاده را بکنند، ولی باید تلاش کرد که این استفاده کاملاً مفید و صحیح باشد. در واقع، به قول یکی از کارشناسان دکوراسیون داخلی منزل، یکی از مزیتهای خانه های کوچک این است که ما مجبور می شویم درباره طراحی داخل منزل خود بیندیشیم و روشهای خلاقانه ای به کار ببریم. باید گفت که اثاثیه منزل نقش بسیار مهمی در بزرگ یا کوچک به نظر رسیدن خانه دارند و ما می توانیم به کمک آنها تا حد امکان خانه را به دلخواه خود تغییر دهیم….

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥

محبوب کن - فیس نما387 : بازدید
14

کاهگل، شگفتی معماری ایرانی

 

در زمانى نه چندان دور در تمام شهرها اغلب ساختمان ها با خشت خام، گچ و کاهگل بنا شده بود. این مصالح به طرز شگفتى با زندگى ایرانى تناسب داشته و شگفتى هایى را در خود دارد. کاهگل در قالب تناسبات دلپذیر ترکیب با کاشى، چوب و یا سنگ و مصالحى مشابه ترکیب شده و معماران ایرانى از آن ها براى تزیین ساختمان ها کمک گرفته اند.
در مجموع شهر ایرانى براى مردم این سرزمین با خصوصیاتی معین و با یک معمارى موزون، اصیل و تناسبات زیبا بنا شده است.
با بهره گیرى از این مصالح و بر روى فلات ایران، در چشم انداز شهرها، بام هاى کاهگلى میان آدمیان و حرارت خورشید حفاظ مى شده اند. بدین ترتیب بادگیرها شهر را تهویه کرده، نورگیرها به تالارها و هشتى ها سایه ی روشن ملایمى مى داده اند و حیاط هاى گود که اطاق ها آن ها را دور مى زده اند با یک حوض سنگى و چند درخت در میان گرفته، به زندگى ایرانى لطافت مى بخشیده اند…

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥

محبوب کن - فیس نما683 : بازدید
17

اصول معماری ایرانی

پرونده:Takht-jamshid.jpg

معماری ایران دارای ویژگیهایی است که در مقایسه با معماری کشورهای دیگر جهان از ارزشی بخصوص برخوردار است: ویژگیهایی چون طراحی مناسب، محاسبات دقیق، فرم درست پوشش، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، ایوانهای رفیع، ستونهای بلند و بالاخره تزئینات گوناگون که هریک در عین سادگی معرف شکوه معماری ایران است.به طور کلی میتوان معماری ایرانی را در این ۵ اصل مشاهده کرد…

♥ ← ادامـــه مطلـــب → ♥